Forside Formel 1 Lewis Hamilton i krise: “Det er et mareridt”

Lewis Hamilton i krise: “Det er et mareridt”

Lewis Hamilton i krise: “Det er et mareridt”
Shutterstock

Lewis Hamilton kalder sæsonen for et mareridt.

Lige nu læser andre

Ferrari havde håbet på et vendepunkt i Brasilien. Men i stedet blev weekenden i São Paulo endnu et kapitel i en sæson, der nærmest er blevet en lidelseshistorie for Lewis Hamilton.

Den britiske verdensstjerne måtte endnu en gang udgå af et løb, og frustrationen var tydelig, da han efterfølgende satte ord på situationen.

En sæson uden forløsning

Hamiltons første sæson i Ferrari har langt fra levet op til forventningerne.

På Interlagos-banen gik alt galt, da den syvdobbelte verdensmester ramte både Carlos Sainz og Franco Colapinto i løbet.

Episoden kostede ham en tidsstraf, og kort efter måtte han parkere sin beskadigede bil efter blot 37 omgange.

Læs også

Det var anden gang i år, at Hamilton måtte udgå, og han har fortsat til gode at køre sig på podiet i sin nye bil.

Skulle det ske senere på sæsonen, vil det ifølge statistikere gøre ham til den Ferrari-kører, der har brugt længst tid på at nå en topplacering i nyere tid.

Efter løbet lagde Hamilton ikke skjul på sin frustration.


“Det er et mareridt. Og jeg har levet i det i et stykke tid. Overgangen mellem drømmen om at køre for det her fantastiske hold og så mareridtet af de resultater, vi har haft,” sagde han til Sky ifølge Ekstra Bladet.

Nedslående weekend

For Ferrari blev løbet en dobbelt skuffelse. Charles Leclerc udgik allerede på første omgang efter en kollision, mens Hamiltons løb endte i pitten.

Læs også

Teamet forlod Brasilien uden point og med endnu en skuffelse i konstruktørmesterskabet, hvor de nu er faldet til fjerdepladsen.

“Det er en skam, for jeg elsker Brasilien og hver eneste person på det her team, som giver alt i hver eneste weekend. At tage herfra med ingenting, ikke at fuldføre løbet for anden gang i år, det er nedslående,” sagde Hamilton, som siden 2022 har været æresstatsborger i Brasilien.

En udfordret fremtid

Mens Mercedes udbygger sin føring på andenpladsen i VM-stillingen, kæmper Ferrari for at finde stabilitet.

For Hamilton, der kom til teamet med store forventninger, er drømmen om succes i den røde bil midlertidigt sat på pause.

I Brasilien blev drømmen igen til et mareridt og nu begynder tålmodigheden at slippe op.

Læs også

Ads by MGDK