Christian Nørgaard har skrevet sig ind i en eksklusiv klub.
Arsenal kunne tirsdag aften endelig lade guldkonfettien falde efter klubbens første engelske mesterskab i 22 år.
Blandt de jublende spillere stod også Christian Nørgaard, som med triumfen har skrevet sig ind i en ganske eksklusiv dansk klub.
Den danske midtbanespiller er nemlig blot den femte dansker nogensinde til at vinde Premier League siden ligaens første sæson i 1992/93.
For Nørgaard er det samtidig kulminationen på en imponerende rejse gennem engelsk fodbold.
Fra rollen som hårdtarbejdende profil og anfører i Brentford til nu at kunne kalde sig engelsk mester med en af verdens største klubber.
Fra stabil profil til engelsk mester
Christian Nørgaard skiftede i sommer til Arsenal efter flere stærke sæsoner i Brentford, hvor han gjorde sig bemærket som en af Premier Leagues mest pålidelige midtbanespillere.
Selvom han ikke har været blandt de største overskrifter i Arsenal denne sæson, har danskeren alligevel spillet en vigtig rolle i truppen.
Indtil videre er det blevet til seks kampe i Premier League, hvilket samtidig betyder, at han er berettiget til at modtage en officiel guldmedalje.
Det adskiller ham fra Andreas Christensen, der var en del af Chelseas trup i mesterskabssæsonen i 2015, men som dengang kun lige havde fået sin debut på førsteholdet.
Nørgaard kan derfor nu officielt kalde sig Premier League-vinder.
Det skriver Bold.
En eksklusiv dansk klub
Listen over danske Premier League-vindere er fortsat bemærkelsesværdigt kort.
Peter Schmeichel var den første dansker til at løfte trofæet og dominerede engelsk fodbold med Manchester United i 1990’erne, hvor han vandt ligaen fem gange.
Siden fulgte Anders Lindegaard med Manchester United i 2013, mens Andreas Christensen blev en del af Chelseas mesterskabstrup i 2015.
Året efter skrev Kasper Schmeichel historie, da Leicester sensationelt vandt Premier League i en af de største overraskelser i moderne fodbold.
Nu har Christian Nørgaard føjet sit navn til listen.
Jan Mølby formåede også at blive engelsk mester med Liverpool flere gange i 1980’erne, men det skete før oprettelsen af Premier League.
Dermed står Christian Nørgaard nu som den nyeste dansker i en yderst eksklusiv kreds af spillere, der har prøvet at stå på toppen af engelsk fodbold.
Kilde: Bold