Nu er der faldet dom i sagen.
Mathias Gidsel og en række andre danske sportsstjerner har fået medhold i en principiel retssag mod Better Collective.
Sø- og Handelsretten har tirsdag afsagt dom i sagen om selskabets brug af billeder af blandt andre Gidsel, Simon Pytlick og Viktor Axelsen på bettingmediet SpilXperten.
Dommen betyder, at Better Collective skal betale samlet 6,6 millioner kroner i erstatning til de involverede atleter og Dansk Håndbold.
For Mathias Gidsels vedkommende udløser afgørelsen en erstatning på 900.000 kroner.
Retten afviser selskabets forklaring
Sagen udspringer af Better Collectives brug af billeder af en række danske eliteatleter i indhold på SpilXperten.
De involverede sportsprofiler mente, at billederne blev anvendt kommercielt uden deres samtykke.
Derfor valgte omkring 20 håndboldspillere, Dansk Håndbold samt badmintonstjernerne Viktor Axelsen og Anders Antonsen at gå rettens vej.
Better Collective har under sagen fastholdt, at billederne indgik i redaktionelt indhold.
Den argumentation blev imidlertid afvist af retten.
Ifølge dommen var indholdet på SpilXperten så tæt knyttet til anbefalinger om spil og markedsføring gennem affiliateaftaler, at det måtte anses som kommercielt.
Derfor kunne billederne ikke anvendes uden samtykke fra de berørte parter.
Det skriver ekstra bladet.
Millioner fordeles blandt profilerne
Mathias Gidsel modtager den største personlige erstatning med 900.000 kroner.
Emil Nielsen tildeles 550.000 kroner, mens Magnus Saugstrup får 300.000 kroner. Simon Pytlick modtager 200.000 kroner, og Anders Antonsen får 150.000 kroner.
Den største enkeltstående erstatning går dog til Dansk Håndbold, som er blevet tilkendt 2,6 millioner kroner.
Ud over erstatningsbeløbet skal Better Collective også betale sagens omkostninger på omkring 500.000 kroner.
Principiel sejr for atleterne
For Mathias Gidsel har sagen tidligere handlet om mere end økonomisk kompensation.
Håndboldstjernen har tidligere forklaret, at han ønsker selv at kunne afgøre, hvilke produkter og virksomheder hans navn og ansigt forbindes med.
Han har blandt andet peget på, at han ikke ønsker at blive brugt til at promovere betting over for sine fans uden selv at have givet samtykke.
Den holdning har Simon Pytlick delt.
Han har tidligere understreget, at det ikke er rimeligt at lægge ansigt til noget, man aldrig har sagt ja til.
Dommen markerer derfor ikke blot en økonomisk gevinst for de involverede sportsstjerner.
Den sender også et klart signal om, at kommerciel brug af atleters billeder kræver deres accept.