Vigtige ændringer før Silverstone.
Mens Mercedes har valgt kontinuitet, går flere af konkurrenterne en anden vej forud for weekendens britiske Grand Prix på Silverstone.
Både Red Bull og Ferrari har medbragt nye opgraderinger i håbet om at tage et skridt frem i den tætte kamp om de forreste placeringer.
McLaren har ligeledes valgt at udvikle bilen yderligere, hvilket kan få betydning for styrkeforholdet på den klassiske bane.
I Formel 1 kan selv små ændringer gøre en mærkbar forskel, når hundrededele af et sekund ofte afgør resultatet.
Fokus på aerodynamik
Red Bull har valgt en målrettet opgradering med nye winglets ved baghjulenes karrosseri.
Formålet er at øge bilens aerodynamiske belastning og skabe mere greb gennem de hurtige sving.
Ferrari har samtidig arbejdet med både aerodynamik og køling.
Holdet har blandt andet ændret køleindtag og -udtag samt opdateret den nederste deflektor og flere winglets.
Opgraderingerne kommer på et passende tidspunkt for Ferrari, da Silverstone er hjemmebane for Lewis Hamilton, som får mulighed for at præsentere de nye løsninger foran de britiske fans.
Det skriver gpblog.
McLaren udbygger pakken
McLaren har valgt en mere omfattende tilgang end sine to største rivaler.
Det britiske mandskab har introduceret nye forreste bremsekanaler samt et revideret gulv med henblik på at forbedre bilens aerodynamiske effektivitet.
Ambitionen er at hente yderligere fart på en bane, hvor højhastighedssving stiller store krav til bilernes balance.
Når flere centrale komponenter opdateres samtidig, vidner det om stor tiltro til udviklingsprogrammet.
Resultatet bliver hurtigt synligt, når træningen går i gang.
Mercedes holder fast i planen
Udviklingsarbejdet foregår ikke kun hos topholdene.
Williams har medbragt en ny frontvinge, Racing Bulls har opdateret gulv og diffuser, mens Haas har ændret bagvingen for at forbedre både luftstrøm og downforce.
Mercedes har derimod valgt ikke at introducere nye dele til Silverstone. Holdet fastholder den plan, som allerede tidligere på sæsonen blev lagt.
George Russell fortæller, at Mercedes er overrasket over rivalernes udviklingstempo.
“Vi er blevet overraskede over, hvor mange opgraderinger nogle af holdene har bragt,” siger briten.
Ifølge Russell kommer Mercedes først med større opgraderinger senere på sæsonen. Han peger samtidig på, at de øvrige hold kan risikere at bruge deres udviklingsressourcer for tidligt.
“De betaler måske prisen senere på sæsonen,” lyder vurderingen.
Weekendens britiske Grand Prix bliver dermed ikke kun en kamp mellem kørerne, men også en vigtig indikator for, hvilke opgraderinger der rammer plet i udviklingsræset.