Seks dage efter at have forladt Portugals landsholdslejr genoptog Cristiano Ronaldo mandag træningen i Riyadh.
Det første livstegn fra den 41-årige angriber efter dramaet omkring landsholdet handlede ikke om Portugal. Det handlede om klubben i Riyadh, hvor han mandag genoptog træningen og markerede sin tilbagevenden med et opslag på sociale medier i Al-Nassrs farver.
Saudi-klubben annoncerede selv hans ankomst på X med en formulering i stil med “de største atleter i hjertet af Najd”, rapporterer det spanske mediehus Infobae. Dermed har Ronaldo for første gang offentligt tegnet sig til stede, siden han uden varsel forlod Portugals forberedelser til kampene i Nations League.
Forlod lejren inden kampen mod Danmark
Baggrunden var en konfrontation i landsholdslejren. Op til Danmark-opgøret i Parken 1. oktober meldte landstræner Jorge Jesus ud, at Ronaldo endnu en gang ville starte på bænken. Få timer senere forlod angriberen samlingen og rejste fra København, skriver Al Jazeera.
Få dage tidligere havde Ronaldo tilbragt hele Norge-kampen på bænken. Portugal vandt 2-1, men Ronaldos manglende indhop blev kampens største historie.
Angriberen brød selv tavsheden kortvarigt i et opslag efter sin afgang. Her skrev han:
“Når tiden er inde, vil jeg fortælle alle portugisere sandheden om grundene til, at jeg forlod landsholdet, som jeg altid har viet mig til.”
Siden har han ikke uddybet, hvad “sandheden” dækker over.
Portugal vandt 4-2 i Parken uden anføreren
Uden deres anfører leverede Portugal alligevel sejren. João Cancelo bragte gæsterne foran efter 13 minutter, inden Mikkel Damsgaard udlignede for Danmark. Blot to minutter senere bragte Gonçalo Ramos igen Portugal foran, før Rasmus Højlund udlignede til 2-2 lige efter pausen. Vitinha og João Félix lukkede kampen med scoringer i anden halvleg og sendte Portugal hjem med en 4-2-sejr.
Træneren holder døren åben
Jorge Jesus har kaldt forløbet en misforståelse og peget på, at udskiftninger er en helt almindelig del af taktisk ledelse. Han har samtidig gjort det klart, at døren ikke er lukket:
“Hvis han vil, vender han tilbage til landsholdet. Vi kan tale sammen inden den næste udtagelse.”
Også Bruno Fernandes har talt sin holdkammerats sag:
“Cristiano Ronaldo vil aldrig ophøre med at være det største symbol på vores landshold.”
Portugals næste Nations League-kampe spilles i november. Først dér vil det vise sig, om Ronaldo igen stiller op for landsholdet.