FIFA-præsident Gianni Infantino har modtaget en udeklareret andenlønning fra VM-selskabet i USA.
Afsløringen kommer fra en undersøgelse i den britiske avis The Times, hvor sportsjournalist Martyn Ziegler har gennemgået amerikanske skatteoplysninger fra FWC2026 US Inc., det selskab der stod bag afviklingen af VM 2026 i USA, Canada og Mexico.
Dokumenterne viser, at Infantino i 2024 modtog 1,76 millioner dollar (cirka 12 millioner kroner) fra selskabet. Beløbet fremgik ikke af FIFA’s officielle årsrapport, hvor hans samlede løn blev oplyst til 4,274 millioner schweizerfranc (cirka 36 millioner kroner). En kilde oplyser til avisen, at tilsvarende eller større beløb også blev udbetalt i 2025 og 2026.
FIFA’s egne statutter kræver fuld offentlighed
Ifølge paragraf 43 i FIFA’s statutter skal den individuelle kompensation til præsidenten, rådets medlemmer og generalsekretæren offentliggøres. Miguel Maduro, tidligere formand for FIFA’s governance-komité, har over for The Times kaldt den manglende offentliggørelse et klart brud på reglerne.
“Det er en klar overtrædelse af reglerne, hvis han får udbetalt andre beløb fra selskaber tilknyttet FIFA, uden at det offentliggøres”, lyder det fra Maduro.
En del af den ekstra løn skal ifølge The Times have finansieret en luksuslivsstil i Miami. Avisen peger på, at Infantino har boet i en villa ved vandet på de eksklusive Sunset Islands, ejet af tidligere Google-topchef Eric Schmidt, hvor den månedlige leje løber op i titusindvis af dollar.
FIFA afviser lovbrud
FIFA har over for The Times fastholdt, at præsidentens løn og vilkår fastlægges af en særlig kompensations-underkomité, og at udbetalinger vedrørende pension, sociale afgifter og øvrige ansættelsesgoder er indberettet til de amerikanske myndigheder.
Dansk mistillid i forvejen
I Danmark har forholdet til Infantino været anstrengt længe inden den seneste afsløring. DBU meldte 21. august 2026 ud, at tilliden til FIFA-præsidenten er væk, efter at FIFA havde foreslået at sælge VM-rettigheder til private investorer i et selskab kaldet FIFA Forward Enterprise. Forslaget blev trukket tilbage, men ændrede ifølge DBU ikke på billedet.
“Tilliden til Gianni Infantino er væk, og hverken tilbagetrækningen af forslaget eller den efterfølgende undskyldning for håndteringen af processen ændrer på den vurdering”, lød meldingen fra DBU i august.
De seks nordiske forbund har tidligere krævet en uafhængig tredjepartsundersøgelse af FIFA’s governance og en gennemgang af hele beslutningsprocessen bag salgsplanerne.
Afsløringen rammer FIFA umiddelbart før et møde i FIFA Council, hvor det engelske forbunds formand Debbie Hewitt ifølge Football Today vil presse på for større åbenhed om FIFA’s økonomi og beslutninger.