Mads Pedersen deler triste nyheder

Af: Marcus Dam

|

07/02/2025 12:57

Cykling
Foto: Bob Cullinan / Shutterstock.com
Mads Pedersen har været nødt til at trække sig fra Etoile de Bessèges efter at være blevet ramt af sygdom.

Mest læste i dag

Den danske cykelstjerne, der havde set frem til sin sæsondebut, har haft maveproblemer siden første etape og har nu valgt at forlade løbet for at restituere.


Må opgive løbet efter svær start

Lidl-Trek bekræftede nyheden på sociale medier, hvor de oplyste, at Pedersen ikke stiller til start på tredje etape:

 "Efter maveproblemer på 1. etape vil Mads ikke være til start på dagens 3. etape af Etoile de Bessèges. Han vil i stedet tage hjem for at komme sig og forberede sig til næste uges Tour de La Provence," lød det fra holdet på X ifølge Ekstra Bladet.

Pedersen havde ellers haft en problemfri offseason og følte sig klar til sin franske sæsonåbner, men sygdommen har tydeligvis påvirket hans præstationer. 

På første etape, som han tidligere har vundet, var han ikke med i finalen, og på anden etape endte han næstsidst i klassementet med et tidstab på otte minutter.


Fokus på kommende løb

Med Tour de La Provence kun en uge væk er det nu vigtigst for Pedersen at komme sig og være klar til næste udfordring. 

Efterfølgende venter Paris-Nice, der bliver sidste forberedelse inden forårets store klassikere, hvor han har ambitioner om at spille en hovedrolle.

Selvom sæsonstarten ikke blev, som han havde håbet, har Pedersen stadig masser af muligheder for at vise sit værd i de kommende måneder.