Tre sejre i Spanien vil bringe Mads Pedersen op på 15 Grand Tour-etapesejre.
Lige nu læser andre
Lidl-Trek-kaptajnen indleder Vuelta a España lørdag den 22. august i Monaco med et klart mål.
Han vil have flere etapesejre, og på vejen skal han igennem den belgiske stjerne som cykelverdenen allerede har udpeget som hans hovedrival.
Mads Pedersen har aktuelt vundet 12 Grand Tour-etaper i karrieren, oplyser DomestiqueCycling i sin optakt til løbet.
Fordelingen er fem sejre i Giro d’Italia, tre i Tour de France og fire i Vuelta a España. Med tre nye sejre i Spanien rammer han derfor det tal han selv har sat som karrieremål.
“Jeg vil gerne nå 15, før jeg stopper,” fortæller Pedersen til samme medie om sit ambitiøse mål.
Han lægger heller ikke skjul på hvad han håber på i de tre uger der venter.
“Et par etapesejre ville være dejligt,” lyder det fra Pedersen i samme interview.
Van Aert-rivaliseringen sætter dagsordenen
Historiens store undertema tegnes af de internationale cykelmedier op mod Vuelta-starten. Både CyclingUpToDate og IDLProcycling fremhæver Pedersens forestående duel med Visma-Lease a Bikes belgiske stjerne, Wout van Aert, da de to har slået gnister i tidligere Grand Tours.
Pedersen selv lægger heller ikke skjul på, at han glæder sig til opgøret. Adspurgt om han venter en ny omgang mod van Aert, svarer han kort og kontant.
“Det kan du regne med,” siger Pedersen.
Vingegaard er det danske pejlemærke
Der er også en anden dansker, som har gjort sig positivt bemærket.
Jonas Vingegaard fører den danske Grand Tour-etapetopscorerliste med 14 sejre fordelt på fire i Tour de France samt fem i både Giroen og Vueltaen, ifølge IDLProcyclings gennemgang forud for løbet.
Med tre etapesejre i Spanien overhaler Pedersen altså Vingegaard midlertidigt.
Varmen bliver den store fjende
Vueltaen 2026 køres langs Middelhavet og gennem det sydlige Spanien i højsommeren, og forberedelsen har krævet ekstra tiltag.
Pedersen har gennemført særlige varmetræningssessioner op til starten, beskriver DomestiqueCycling.
Det er en fysiologisk tilvænning til de høje temperaturer som kroppen kræver flere ugers eksponering for at kunne håndtere i konkurrence.
“Det bliver brutalt, så jeg kan lige så godt vænne mig til det,” fortæller Pedersen til mediet.
Vueltaen 2026 er den 81. udgave af løbet og indledes lørdag den 22. august med en 9,6 kilometer lang enkeltstart i Monaco.
Den slutter søndag den 13. september med målgang i Granada, oplyser Cyclingnews i sin oversigt over ruten.
På tre uger passerer feltet fire lande. Monaco, Frankrig, Andorra og Spanien, og kun ganske få af de 21 etaper er klassificeret som fladt terræn.
Netop derfor bliver sprintsejrene få og hårdt tilkæmpede. Og netop derfor er hvert opgør med van Aert en potentiel milepæl i jagten på det magiske tal 15.