Preben Elkjær går ikke sulten i seng: Så mange penge tjente han i 2024

Af: Jesper Bengtson

|

24/04/2025 18:22

Fodbold
Foto: Lars Schmidt / Wikimedia Commons
Foto: Lars Schmidt / Wikimedia Commons
Preben Elkjær ser ud til at have det godt rent økonomisk.

Mest læste i dag

Preben Elkjær er et navn, de fleste danskere kender.

Han var en af Danmarks største fodboldstjerner i 1980’erne og huskes især for sine mange landskampe.

Der er ingen tvivl om, at fodboldspillere af international klasse, som Elkjær var, tjener kassen, mens de er aktive, men hvad så, når karrieren slutter?

I Elkjærs tilfælde går det meget godt, skriver SE og HØR.

Sagen er den, at han er medejer af det danske gavefirma, Commonsense ApS, der leverer firma- og privatgaver i form af alt fra delikatesser og sportstøj til drikkeflasker og sengetøj - og de tjente styrtende i 2024.

Her nåede bruttofortjenesten op på 14,4 millioner kroner, og det er tredje år i træk, at tallet ligger i det leje.

Overskuddet efter skat og afskrivninger lød på 4,2 millioner kroner, og selskabets egenkapital er nu vokset til over 15,5 millioner kronet, hvilket er det højeste niveau nogensinde for virksomheden.

Commonsense beskæftiger cirka 14 medarbejdere, og lønudgifterne løb i 2024 op på 8,8 millioner kroner. Trods udgifterne er der råd til at dele ud, og der er et udbytte på 2,1 millioner kroner på vej til ejerne.

Preben Elkjær og hans kone, Nicole Marchand, som tilsammen ejer 32 procent af virksomheden, står dermed til en udbetaling på lidt under 700.000 kroner for 2024-året.

Virksomhedens model, der kombinerer brugbare produkter med sans for æstetik og kvalitet, har tilsyneladende ramt en guldåre.

Med et solidt økonomisk fundament og fortsat fremgang ligner Commonsense et gaveeventyr, der langt fra er slut.