Forside Fodbold Rasmus Højlund i fokus efter bittert nederlag: Skulle udvises

Rasmus Højlund i fokus efter bittert nederlag: Skulle udvises

Rasmus Højlund
ErreRoberto / Shutterstock.com

Serie A vurdering af Højlund.

Lige nu læser andre

Mange fodboldfans følger tæt med i de største europæiske ligaer, også når danskere er i fokus.

Interessen stiger ofte, når en spiller fra landsholdet havner i en kontroversiel situation.

Kampene i Italien bliver fulgt nøje af mange herhjemme. Der er stor opmærksomhed på både præstationer og dommerkendelser, fordi tempoet er højt og intensiteten enorm.

Flere danskere tager også på stadion i Italien i løbet af året, og derfor fylder oplevelserne dernede en del i snakken blandt fans. Situationen omkring Rasmus Højlund i weekenden har derfor tiltrukket sig ekstra interesse.

Hændelsen opstod i et opgør, der i forvejen var vigtigt for Napoli i jagten på de øverste placeringer i Serie A.

Kontroversiel duel

Læs også

Napoli har haft svært ved at holde fast i momentum efter en flot sejr over Inter for nylig.

I de seneste to kampe er det kun blevet til et enkelt point, og nederlaget til Bologna blev yderligere præget af episoden mellem Rasmus Højlund og Lewis Ferguson.

På tv-billederne kunne man se de to spillere rejse sig efter en duel. I samme bevægelse ramte Højlunds albue Ferguson, som derefter tog sig til ansigtet og faldt om på græsset. Dommeren gav et gult kort, og VAR lod situationen passere.

Ifølge Gianluca Rocchi, der er dommerchef i Serie A og Serie B, var kendelsen for mild. Han udtalte ifølge Tuttosport, via Tipsbladet “Den rette beslutning ville have været at udvise Højlund og give Ferguson en advarsel for enhver der forsøger at fremprovokere en reaktion skal straffes uanset hvad”.

Rocchi pegede samtidig på, at han ikke brød sig om Fergusons reaktion. TV-billederne viste nemlig at skotten blev ramt i maven men tog sig til hovedet.

Betydning for stillingen

Læs også

Nederlaget betyder at Napoli fortsat ligger på fjerdepladsen i Serie A. Afstanden til Inter er dog kun to point, så intet er afgjort i toppen af rækken.

Episoden med Højlund har alligevel sat gang i en debat om linjen i ligaens dommerkendelser.

Ads by MGDK