Forside Fodbold Rasmus Højlund stjæler alle overskrifter: “Alt kan ske”

Rasmus Højlund stjæler alle overskrifter: “Alt kan ske”

Rasmus Højlund stjæler alle overskrifter: “Alt kan ske”
Foto: Michael Steele/Getty Images

Rasmus Højlund gør det igen.

Lige nu læser andre

Rasmus Højlund satte torsdag aften et markant aftryk på den italienske Super Cup, da Napoli besejrede AC Milan med 2-0 og spillede sig i finalen.

Den danske angriber leverede både en assist og en scoring i en kamp, hvor han fremstod som den klare hovedperson.

Præstationen har efterfølgende udløst stor ros i de italienske medier, hvor fokus i høj grad har været rettet mod Højlunds afgørende rolle.

Hovedpersonen i semifinalen

Napoli kom ind til opgøret med to nederlag i træk, og holdet havde brug for en stærk reaktion.

Den leverede Rasmus Højlund.

Læs også

Først var han arkitekten bag kampens åbningsmål med et præcist oplæg, og senere cementerede han sejren med en scoring, der fjernede enhver tvivl om udfaldet.

Indsatsen understregede angriberens betydning for syditalienerne og markerede samtidig et tydeligt comeback i rollen som offensiv leder.

Højlund fremstod fysisk stærk, beslutsom og konstant farlig for Milans forsvar, hvilket gav Napoli et nødvendigt løft i en vigtig kamp.

Italienske roser i lange baner

Dagen efter kampen har den italienske sportsdækning været præget af rosende ord om den danske landsholdsangriber.

LÆS OGSÅ: Det var ikke det han havde ventet: Rolf Sørensen i problemer

Læs også

Medier som Rai, Il Mattino, Napoli Today og SOS Fanta har alle fremhævet Højlunds præstation.

Særligt opsigtsvækkende er vurderingen fra La Gazzetta dello Sport, der beskrev kampen som et regulært Højlund-show.

Når en af Italiens mest toneangivende sportsaviser bruger så markante formuleringer, vidner det om en indsats ud over det sædvanlige.

Højlund har dermed ikke blot sikret sit hold en finaleplads, men også placeret sig solidt i centrum af den italienske fodboldoffentlighed.

Det skriver Tipsbladet.

Læs også

Fokus på finalen

Efter kampen lagde Rasmus Højlund ikke skjul på sin tilfredshed.

Han glædede sig over både den personlige præstation og holdets mulighed for at spille med om et trofæ.

– Jeg er virkelig glad, både personligt og for holdet. Om få dage har vi muligheden for at få hænderne på et trofæ. Alt kan ske i en finale, sagde han til Sportmediaset.

Samtidig forholder Napoli sig til, at Romelu Lukaku snart er tilbage, hvilket øger konkurrencen i angrebet.

Højlunds aktuelle form gør dog sit eget tydelige indtryk, og torsdagens præstation har sendt et klart signal forud for finalen.

Læs også

LÆS OGSÅ: Vender tilbage til velkendt destination: Andreas Christensen meldes tæt på stort skifte

Ads by MGDK