Forside Tennis Clara Tauson trækker sig fra endnu en turnering

Clara Tauson trækker sig fra endnu en turnering

Melbourne,,Australia,-,19,January,,2022:,Australian,Open,Tennis,Grand
Alex Bogatyrev / Shutterstock.com

Clara Tauson har været nødt til at trække sig fra endnu en turnering på grund af sin skade.

Lige nu læser andre

Den danske tennisspiller Clara Tauson ventes snart at være klar til at vende tilbage efter en periode med rygproblemer. Hun kommer dog ikke til start i næste uges WTA 500-turnering i Stuttgart, selvom det faktisk var planen.

I stedet retter hun blikket mod WTA 1000-turneringen Madrid Open, der begynder 21. april. Det oplyser hendes far, Søren Tauson, til Ritzau.

“Der er Stuttgart i næste uge, men Clara har besluttet, at hun starter op i Madrid ugen efter,”” siger han.

Det seneste afbud medfører, at hun får en lidt længere træningsperiode frem mod grussæsonen. Ifølge Søren Tauson arbejder den 21-årige dansker i øjeblikket målrettet på at blive klar til de kommende turneringer.

“Nu har hun lagt en træningsblok frem mod grussæsonen, og hun har gang i et rigtigt godt program,” forklarer han.

Læs også

Som en del af forberedelserne har Tauson intensiveret samarbejdet med et hold af fysiske specialister. Der er tale om italienske eksperter, som hun tidligere har arbejdet sammen med, og som efter planen også skal følge hende til de kommende WTA 1000-turneringer.

Tauson måtte for tre uger siden opgive sin kamp i anden runde ved Miami Open på grund af rygproblemer. Skaden betød også, at hun meldte afbud til turneringen i Linz tidligere på ugen.

Ifølge hendes team skyldtes generne en længerevarende inflammation, som krævede hvile og genoptræning. Det oplyser Ritzau.

Danskeren er i øjeblikket nummer 18 på verdensranglisten. I Madrid sidste år røg hun ud i anden runde, hvilket er ensbetydende med, at hun kun har få point at forsvare i den spanske turnering.

I Stuttgart tabte hun desuden sin første kamp i sidste sæson og mister derfor heller ikke point ved at springe turneringen over i år.

Læs også

Grussæsonens højdepunkt bliver French Open i slutningen af maj. Her nåede Tauson tredje runde sidste år.

Ads by MGDK