Forside NFL Stor ære: Travis Kelce reagerer på Donald Trumps deltagelse i...

Stor ære: Travis Kelce reagerer på Donald Trumps deltagelse i Super Bowl

Travis Kelce har givet sin reaktion på nyheden om, at præsident Donald Trump bliver den første siddende præsident i USA’s historie til at overvære en Super Bowl.

Lige nu læser andre

Kansas City Chiefs-stjernen ser frem til at spille den store kamp foran landets øverste leder.


Kelce ser frem til historisk begivenhed

Donald Trumps tilstedeværelse ved Super Bowl i New Orleans har skabt debat, men Kelce er begejstret for muligheden for at spille foran en siddende præsident:

“Det er en stor ære, uanset hvem præsidenten er. Jeg er spændt, fordi det er den største kamp i mit liv,” sagde Kelce ifølge Brobible.

Læs også

U.S. Secret Service har bekræftet, at de har været i gang med sikkerhedsforberedelserne i flere dage for at sikre, at Trumps besøg forløber uden problemer.


Mahomes deler samme holdning

Kelces holdkammerat, Patrick Mahomes, deler samme synspunkt og ser det som en særlig oplevelse:

“Det er altid fedt at kunne spille foran en siddende præsident. En person, der har den højeste position i vores land,” sagde Mahomes.

Mens Trumps tilstedeværelse har skabt reaktioner både for og imod, forholder Chiefs-profilen sig udelukkende til det sportslige. 

Med Super Bowl forude er fokus rettet mod at levere en præstation, der kan sikre Kansas City Chiefs endnu en titel.


Læs også

Ads by MGDK