Forside Fodbold Afgørelsen faldt ved midnat. Nu står Schjelderups dom fast

Afgørelsen faldt ved midnat. Nu står Schjelderups dom fast

Lisbon,,Portugal,-,03,05,2025:,Andreas,Schjelderup,Seen,During
Maciej Rogowski Photo / Shutterstock.com

Beslutningen overrasker ikke retten.

Lige nu læser andre

Det fylder altid meget, når en ung landsholdsspiller pludselig står midt i en juridisk sag.

Mange fodboldfans følger nøje med, for det påvirker både karrieren og hverdagen omkring spilleren. Når sagen samtidig har kørt i flere uger, bliver interessen kun større.

Derfor var der stor opmærksomhed på, om Andreas Schjelderup ville anke sin dom.

Afgørelsen skulle falde ved udgangen af hans ankefrist, og spørgsmålet hang i luften frem til natten til torsdag. Nu står det klart, hvilken vej sagen går.

Dommen bliver stående

Københavns Byret oplyser til NRK at Schjelderup ikke anker dommen. Han havde fjorten dage til at reagere, og fristen udløb ved midnat.

Læs også

Det betyder at han accepterer dommen på fjorten dages betinget fængsel med et års prøvetid samt krav om at betale sagsomkostninger.

Sagen var kørt som en tilståelsessag, og retten vurderer derfor at dommen reelt er endelig. Det er sjældent at anklagemyndigheden går videre med sådanne sager.

Schjelderup blev dømt for at have delt en kort video med seksuelt indhold af mindreårige via Snapchat, mens han selv var nitten år og spillede i Danmark.

I retten blev det lagt vægt på at han havde fået videoen tilsendt og ikke selv opsøgt materialet.

Hans advokat Anders Nemeth sagde, via NRK, efter dommen til NRK at “det skal ikke være nogen hemmelighed at Andreas har beklaget hele forløbet som I har hørt. Det var en dårlig spøg at han sendte den videre.”

Læs også

Åben om sagen

Schjelderup valgte allerede i begyndelsen af november at fortælle offentligt om sagen via Instagram.

Her forklarede han at han var sigtet og forventede en betinget straf.

Han skrev blandt andet at “det jeg gjorde var ulovligt. Jeg forventer at blive dømt og få en betinget dom.”

NRK har forsøgt at få en kommentar fra hans advokat uden at det er lykkedes. Schjelderup har heller ikke selv udtalt sig yderligere efter fristens udløb.

Ads by MGDK