Forside Fodbold Zinedine Zidane har valgt sin Ballon d’Or-vinder: “Jeg ville stemme...

Zinedine Zidane har valgt sin Ballon d’Or-vinder: “Jeg ville stemme på ham 100 gange”

Zinedine Zidane har valgt sin Ballon d'Or-vinder:
ph.FAB / Shutterstock.com

Frankrigs nye landstræner giver Lionel Messi sin fulde opbakning før Ballon d’Or-ceremonien i London.

Zinedine Zidane har taget bladet fra munden om, hvem der efter hans mening fortjener Ballon d’Or 2026.

I et interview med spanske Marca, gengivet af Yahoo Sports, lægger den tidligere Real Madrid-træner og nuværende landstræner for Frankrig sin stemme entydigt på argentineren.

Beskeden fra Zidane er umulig at misforstå.

“Jeg ville stemme på ham 100 gange. Jeg tror ikke, folk forstår, hvor utroligt det er stadig at være blandt verdens bedste spillere som 39-årig.”

Til Marca sagde Zidane samtidig, at det ikke ville overraske ham, hvis Messi vandt prisen, og at enhver, der stadig tvivler i GOAT-debatten, “ærligt talt ikke hører hjemme i fodboldverdenen”.

Zidane tiltrådte officielt som landstræner for Frankrig 28. juli på en fireårig aftale efter Didier Deschamps’ farvel efter VM 2026.

Harry Kane er bookmakernes favorit

Messi er langtfra den højest tippede blandt de 30 nominerede. På oddslisterne fører Bayern Münchens Harry Kane suverænt efter en sæson med 73 mål for klub og landshold og er hos William Hill prissat til 8/13, oplyser Sky Sports.

Bag ham følger Barcelonas Lamine Yamal, Real Madrids Kylian Mbappé og 2024-vinderen Rodri fra Manchester City.

Argentineren kom dog ind i optakten til prisuddelingen med tal, der ville se stærke ud på ethvert cv. Han scorede 45 mål og lagde 30 op i 49 kampe i sæsonen 2025/26, hvor han førte Inter Miami til klubbens første MLS Cup-titel.

Ved VM 2026 i Nordamerika scorede han otte mål, men Argentina måtte se sig slået 1-0 af Spanien efter forlænget spilletid i finalen 19. juli.

PSG dominerer nomineringslisten

Paris Saint-Germain står med 10 spillere på den 30 mand store bruttoliste, herunder den forsvarende vinder Ousmane Dembélé, fremgår det af France Footballs udgivelse gengivet af Yahoo Sports. Cristiano Ronaldo er for femte år i træk holdt uden for listen trods et mesterskab i Saudi Pro League.

Selve prisuddelingen finder sted mandag den 26. oktober i London Palladium. Det er første gang i prisens 70-årige historie, at ceremonien flyttes uden for Paris, som en hyldest til englænderen Sir Stanley Matthews, der modtog den allerførste Ballon d’Or i 1956.

Ads by MGDK