Efter et overraskende midtbane-eksperiment mod Inter slår José Mourinho fast, hvor englænderen hører til.
Real Madrids portugisiske cheftræner brugte tirsdag aften den tidligere Liverpool-back som central midtbanespiller mod Inter, men gjorde det klart efter kampen, at eksperimentet ikke er en varig løsning. Real Madrid vandt 2-1 i Champions Leagues indledende ligafase på Santiago Bernabéu.
Kylian Mbappé bragte hjemmeholdet foran efter 14 minutter, og Federico Valverde fordoblede føringen efter 23 minutter. Inters brasilianske indskifter Carlos Augusto reducerede efter 77 minutter, men Real Madrid holdt sejren hjem.
Tvunget improvisation på midtbanen
Baggrunden for det uortodokse valg var, at Real Madrid manglede tre midtbanespillere til opgøret. Ifølge Yahoo Sports var Bernardo Silva, Eduardo Camavinga og Arda Güler alle ude med karantæne, hvilket tvang Mourinho til at improvisere med Trent Alexander-Arnold i en uvant central rolle.
Højrebacken har været på klubbens lønningsliste siden sidste sommer efter skiftet fra Liverpool, men debutsæsonen blev præget af skader og en skuffende form på et Real Madrid-mandskab, der endte trofæløst.
I kampen mod Inter holdt englænderen første halvleg sammen, mens Real Madrid førte an, men italienerne overtog boldbesiddelsen i store perioder efter pausen og udstillede hans kvaliteter i den nye rolle.
“Hans kvaliteter er skabt til backpositionen”
På pressemødet efter kampen efterlod Mourinho ingen tvivl om sin vurdering af eksperimentet.
“Jeg takker Trent Alexander-Arnold for hans indsats i en position, der ikke er hans.”
Portugiseren fortsatte med en klar melding om englænderens fremtidige rolle.
“Det er meget klart, at hans kvaliteter er skabt til backpositionen, ikke til midtbanen. Han har spillet på midtbanen for England og Liverpool, men han er ikke en midtbanespiller.”
Ros for indsatsen, men fysisk pris
Mourinho anerkendte, at englænderen løste opgaven ordentligt under omstændighederne, oplyser Yahoo Sports fra pressemødet.
“Han har spillet meget godt. Taktisk har han fortolket det, han skulle, rigtig godt. Han har tabt nogle bolde, fordi det ikke er det samme at spille i denne position som på højrebacken.”
Trænerens sidste bemærkning handlede om den fysiske belastning ved at flytte en back længere op ad banen.
“Intensiteten i det fysiske arbejde er ret svær. Han har en anden motor. Han har givet 100 procent. Han forlod banen uden noget tilbage at give.”
Alexander-Arnold blev udskiftet i anden halvleg, og Mourinhos ord peger på, at englænderen vender tilbage til sin sædvanlige plads bag på højresiden, når klubbens ordinære midtbaneprofiler igen står til rådighed.