Arsenal har genoptaget interessen for den spanske landsholdsspiller Alex Baena, hvis prisskilt ligger langt under Julián Álvarez’.
Lige nu læser andre
Arsenal overvejer efter sigende at angribe transfervinduet i januar med et bud på den 25-årige kant- og offensive midtbanespiller, der har kontrakt med Atlético Madrid frem til 2030.
Historien bringes af Football Transfers og er efterfølgende samlet op af TEAMtalk. Baena har stået noteret for 5 mål og 2 oplæg i 9 kampe i alle turneringer for Atlético i indeværende sæson, og han var allerede Arsenal-mål i 2024, før Villarreal-tiden sluttede og skiftet til hovedstaden kom i stand.
Mikel Arteta, der i starten af oktober forlængede sin egen aftale i London til 2030, mangler bredde i offensiven efter at Leandro Trossard og Gabriel Martinelli blev solgt i sommer, og han står tilbage med Christos Tzolis som eneste nye profil på kanten.
Simeone kalder ham “afgørende”
Den store forhindring hedder Diego Simeone. Atlético-træneren har over for Football Transfers rost spilleren åbent efter hans gennembrud på det spanske landshold.
“Han er stærkere og mere selvsikker siden VM.”
“Han er den spiller, vi gik ud for at hente.”
Udmeldingen understreger, at Atlético ikke bliver nem at forhandle med midt i sæsonen. Mediets egne estimater sætter Baenas markedsværdi til omkring 42,6 millioner euro (cirka 318 millioner kroner), men i et januarvindue vil den spanske klub efter alt at dømme kræve betydeligt mere for en spiller, der har kontrakt i fire sæsoner endnu.
Álvarez-sporet eksisterer stadig, men prisen bider
Baena er ikke Arsenals eneste spor mod La Liga. Argentineren Julián Álvarez er fortsat et navn omkring Emirates, men her er prisen det store problem. Ifølge TEAMtalks gennemgang er Atléticos krav skåret ned til 120 millioner euro (cirka 895 millioner kroner) fra sommerens 150 millioner euro (cirka 1,12 milliarder kroner), og alligevel vil Arsenal angiveligt skulle sælge Viktor Gyökeres for omkring 64 millioner pund (cirka 574 millioner kroner) for at kunne finansiere handlen. Svenskeren foretrækker selv Barcelona.
Baena er derfor den mere realistiske retning, hvis Arsenal skal styrke angrebet midt i sæsonen uden at skulle gennem en større udsalgsrunde først.
Konkurrencen om spanierens underskrift
Arsenal er ikke alene om interessen. Caught Offside skriver, at Manchester City, Newcastle, Aston Villa og Tottenham også har haft spilleren på radaren i tidligere transfervinduer, og i Caught Offsides optælling står Baena noteret for 10 målinvolveringer i sæsonen på tværs af turneringerne.
Arsenal-interessen har ekstra skub i ryggen efter en periode med skadesproblemer i offensiven, hvor både Bukayo Saka og Tzolis har stået over kampe. Baena spiller fra højre kant, hvor han kommer indad på sit venstre ben, profilen matcher den rolle, Saka har haft som den fodfaste offensive viftespiller hos Arteta.
Transfervinduet åbner 1. januar 2027. Indtil da venter en række Premier League-opgør og Champions League-kampe, hvor Arsenal skal navigere i et skadesbelastet angreb, mens klubben beslutter, om der skal lægges et bud på bordet i Madrid.