Forside Fodbold Erling Haalands agent reagerer på Barcelona-rygter

Erling Haalands agent reagerer på Barcelona-rygter

Erling Haaland
Maciej Rogowski Photo / Shutterstock.com

Den norske stjerneangriber kædes sammen med et skifte til FC Barcelona, men hans agent afviser enhver kontakt.

Lige nu læser andre

Spekulationerne om et muligt skifte til FC Barcelona for Manchester City-angriber Erling Haaland bliver nu afvist af spillerens agent.

Ifølge det spanske medie Sport skulle den catalanske storklub være interesseret i at sikre sig en særlig klausul, der giver dem første mulighed for at hente nordmanden, hvis han en dag bliver sat til salg.

Men den historie bliver nu skudt ned fra Haalands lejr. Det skriver ESPN, som har citeret hans agent, Rafaela Pimenta, for at afvise, at der overhovedet har været dialog med Barcelona. I et interview med La Sexta gør Pimenta det også klart, at der ikke er nogen aktuelle planer om et klubskifte.

“Vi har stor respekt og beundring for Barcelona, men der har ikke været nogen kontakt overhovedet om en mulig transfer,” siger hun.

Agenten understreger samtidig, at den norske angriber fortsat er tilfreds i Manchester City, hvor han for nylig forlængede sin kontrakt.

Læs også

“Han forlængede sin kontrakt for få måneder siden, og han er meget glad i Manchester City,” siger Pimenta.

“Alt går rigtig godt for ham, og vi har faktisk ikke noget at diskutere om en transfer, når alt er så godt i City.”

Udmeldingen kommer i en usædvanlig svær periode for Haaland. Den norske angriber er normalt kendt som en af verdens mest målfarlige spillere, men de seneste kampe har været langt fra hans sædvanlige niveau.

Haaland har nemlig kun scoret to mål i åbent spil i sine seneste 17 kampe for Manchester City. Det er en markant nedgang for en spiller, der normalt leverer mål på samlebånd.

Ads by MGDK