Den danske forsvarsspiller nærmer sig et comeback efter sygdom og muskelskade.
Lige nu læser andre
Efter tre kampe uden for truppen er der igen positive meldinger om Andreas Christensen.
Ifølge det spanske medie Sport var den danske forsvarsspiller mandag tilbage på træningsbanen hos FC Barcelona.
Christensen har i de seneste uger været plaget af både sygdom og en mindre muskelskade, men alt tyder nu på, at han er tæt på et comeback.
Lavintens træning med reserverne
Ifølge Sport deltog Andreas Christensen i en lavintens træning sammen med de spillere, der enten sad på bænken eller kun fik få minutter i søndagens kamp mod Elche.
Det tyder på, at danskerens genoptræning skrider planmæssigt frem.
Læs også
Barcelona har savnet stabilitet i defensiven, hvor både Ronald Araújo og Jules Koundé har været tvunget til at spille mange kampe i træk.
Christensens tilbagevenden kan derfor give cheftræner Hansi Flick mere luft i kampplanen for de kommende uger.
Klar til Champions League-kamp
Ifølge Sport kan den danske landsholdsspiller blive udtaget til Barcelonas trup allerede onsdag, når holdet møder Club Brugge på udebane i Champions League.
Christensen har tidligere været en fast del af startopstillingen i de europæiske kampe, og et comeback kan give ham vigtige minutter frem mod landsholdssamlingen senere i november.
Et vigtigt skridt for danskeren
Efter flere mindre skader i løbet af året har Andreas Christensen arbejdet målrettet på at genfinde sin form.
Læs også
Barcelona håber, at danskeren nu kan holde sig skadesfri gennem resten af efteråret og bidrage i både La Liga og Champions League.
Christensen har spillet 38 kampe for Barcelona siden skiftet fra Chelsea og er fortsat en central del af klubbens defensive plan.