Forside Fodbold José Mourinho stjal rampelyset efter El Clasico-sejr: VAR “sov” i...

José Mourinho stjal rampelyset efter El Clasico-sejr: VAR “sov” i det afgørende øjeblik

José Mourinho stjal rampelyset efter El Clasico-sejr: VAR
Maciej Rogowski Photo / Shutterstock.com

Real Madrid slog Barcelona 2-1 på Camp Nou, men José Mourinho ville tale om titler og “sovende” VAR.

Red. note: Denne artikel bygger på et hypotetisk scenarie om José Mourinho som Real Madrid-træner i sæsonen 2026/27 og skal læses som sådan.

Søndag aften stod Real Madrid for et comeback i mesterskabskampen med en 2-1-sejr over Barcelona på Camp Nou i 10. runde af La Liga. Kylian Mbappé scorede begge gæsternes mål, mens Raphinha reducerede for hjemmeholdet.

Franskmanden bragte Real Madrid foran i det 41. minut og lukkede kampen i det 87., og med sejren fulgte også et særligt kapitel for angriberen, der ifølge beIN Sports nåede sit 100. mål for klubben i løbet af kampen.

En pressemøde-optræden med titeljagt som omdrejningspunkt

Efter slutfløjt tog José Mourinho ordet, og den portugisiske cheftræner i sit andet ophold hos Real Madrid var ikke sen til at skrue forventningerne ned på selve sejren og op på det store billede. Han advarede sine spillere mod at lade en enkelt storkamp dulme ambitionerne frem mod resten af sæsonen.

“Hvis vi vinder i dag og taber på El Sardinero, så vejer sejren i dag ikke længere det samme. Real Madrid spiller ikke for at vinde på Camp Nou. De spiller for at vinde mesterskabet,” sagde Mourinho til beIN Sports.

Han kaldte selve opgøret for et topopgør mellem to hold, der ville vinde, og roste sit mandskab for at holde hovedet koldt, da Barcelona udlignede.

VAR-kritikken: Cancelo burde have fået rødt kort

Mourinho stoppede dog ikke ved titelfilosofien. Han brugte også pressemødet til at angribe VAR-rummet for en situation i anden halvleg, hvor Barcelonas Joao Cancelo gik hårdt ind på Real Madrids Yan Diomande uden at blive hverken bortvist eller advaret af dommer Juan Martinez Munuera.

“Vi spillede en stor kamp mod en stor modstander. Med en dommer som efter min mening havde en fremragende kamp. Men en VAR som efter min mening sov i det 60. minut, for det var tydeligvis et rødt kort for Cancelos tackling på Diomande,” sagde Mourinho til Goal.

Portugiseren var omhyggelig med at skelne mellem dommeren på banen, som han altså roste, og VAR-teamet, som efter hans mening undlod at gribe ind i en situation, der kunne have ændret kampens forløb.

Næste skridt mod mesterskabet

Målmand Andriy Lunin var en af aftenens profiler, og Mourinho afslørede, at han kort før kampstart havde holdt en kort tale til ukraineren, som efter trænerens egen vurdering leverede en stor indsats i buret.

Sejren betyder, at Real Madrid lukker afstanden til tabeltoppen. Barcelona førte før runden med 27 point efter ni sejre i træk, mens Real Madrid lå nummer tre med 21, ifølge NBC Sports. Med de tre point fra Camp Nou er forspringet på toppen reduceret til tre, og næste La Liga-prøve for madrilenerne er netop den tur til Racing Santander på El Sardinero, som Mourinho selv udpegede som den egentlige test af holdets titelmentalitet.

Ads by MGDK