Aston Martin imponerer: Forudser stærk sæson for Fernando Alonso

Af: Marcus Dam

|

28/02/2025 18:57

Formel 1
Foto: Shutterstock
Aston Martin har været et af de mest mystiske teams under Formel 1's pre-season tests i Bahrain.

Mest læste i dag

Mens mange andre hold har vist deres potentiale med imponerende omgangstider, har Aston Martin arbejdet mere i skyggerne. 

Alligevel er der optimisme omkring holdets nye bil, og ifølge Sky Sports-journalisten Ted Kravitz kan Fernando Alonso se frem til endnu en stærk sæson.

Det skriver Mundo Deportivo.


Aston Martin holder kortene tæt på kroppen

I modsætning til teams som Ferrari, Mercedes og Red Bull, har Aston Martin ikke imponeret med prangende tider under testdagene. 

Det betyder dog ikke, at bilen mangler potentiale. Ted Kravitz, der sidste år korrekt forudsagde Alonsos podieplaceringer, er overbevist om, at Aston Martins 2025-model er et solidt fundament:

"Det er måske ikke en McLaren, Mercedes, Ferrari eller Red Bull, men det er godt nok til, at Fernando Alonso og Lance Stroll kan gøre deres arbejde," udtaler Kravitz.

En af de store forbedringer i år er fronten på bilen. 

Hvor sidste års model havde problemer med frontvingen og næsekonen, har Aston Martin nu testet nye komponenter, der ifølge Kravitz giver bilen en langt bedre balance.

En af de mest spændende udviklinger for Aston Martin er tilgangen af designguru Adrian Newey, som officielt starter hos teamet den 3. marts. 

Ifølge Kravitz har Aston Martin bevidst skabt en bil med en "flad base", som Newey kan bygge videre på i løbet af sæsonen:

"De har sagt: 'Lad os lave en bil, der er nem at håndtere, fjern de problemer, som Alonso og Stroll ikke kunne lide sidste år, og lad Adrian Newey sætte sit præg med sit geni'," forklarer Kravitz.


Fortsat mystik omkring bilens reelle potentiale

På trods af de positive meldinger er det stadig svært at vurdere Aston Martins sande tempo. 

Under testene i Bahrain var teamet det, der kørte færrest omgange på første testdag. 

Fernando Alonso, som kun kørte om formiddagen, blev overgået af flere konkurrenter senere på dagen.

Bilen viste dog positive takter, især i det teknisk krævende andet sektor af banen, hvor Alonso satte hurtigste tid. 

At Alonso mistede tid i det tredje sektor kan være et tegn på, at han bevidst holdt farten nede, muligvis for ikke at afsløre bilens fulde potentiale.

Selvom Aston Martin ikke har blændet med hurtige omgangstider i Bahrain, er der ingen grund til bekymring ifølge Ted Kravitz. 

Med en solid bil, potentialet for forbedringer fra Adrian Newey og en erfaren kører som Fernando Alonso, kan Aston Martin være en joker i 2025-sæsonen.