Forside Formel 1 Toto Wolff advarer George Russell og Kimi Antonelli

Toto Wolff advarer George Russell og Kimi Antonelli

Toto Wolff
Jay Hirano / Shutterstock.com

Toto Wolff sender nu en klar advarsel til sine Mercedes-kørere.

Toto Wolff elsker hård racing.

Der findes dog en grænse.

Mercedes-bossen gør det nu klart, at George Russell og Kimi Antonelli får lov til at kæmpe frit om sejrene – lige indtil teamets interesser kommer i fare.

Så bliver håndbremsen trukket.

Efter endnu en intens duel mellem de to Mercedes-kørere i Canadas Grand Prix står det tydeligt, at stemningen hos Sølvpilene er ved at udvikle sig til en regulær intern titelkrig.

Russell og Antonelli gav hinanden kamp til stregen både i sprintløbet og i søndagens grandprix, hvor overhalingerne kom i en lind strøm.

Samtidig var nervøsiteten tydelig hos Mercedes-ledelsen, der hele tiden måtte balancere ønsket om underholdning med risikoen for at smide vigtige point væk.

Mercedes gav plads til intern duel

Mercedes havde endnu en gang et klart fartmæssigt overtag i Montreal.

Derfor kunne teamet tillade sine to kørere at fokusere fuldt ud på kampen mod hinanden uden konstant pres bagfra fra Max Verstappen, Lewis Hamilton eller resten af feltet.

Det gav plads til et af sæsonens mest intense interne opgør.

Russell lignede længe manden med kontrollen, men et teknisk problem på hans W17 ændrede pludselig løbets udvikling.

Antonelli overtog føringen og sikrede sig sin fjerde sejr på stribe.

Den unge italiener fortsætter dermed sin imponerende stime og ligner i stigende grad en reel titeludfordrer.

Wolff er klar til at gribe ind

Selvom Toto Wolff nyder den aggressive og kompromisløse kamp mellem sine to kørere, understreger han samtidig, at Mercedes ikke vil tøve med at gribe ind, hvis situationen begynder at koste holdet point eller tid.

Ifølge den østrigske teamchef er der ganske enkelt for meget på spil til at lade følelserne tage overhånd.

Wolff forklarer, at Mercedes “ikke ville være en millimeter tøvende” med at sætte en stopper for kampen, hvis rivalerne bagved begyndte at hente for meget ind.

Mercedes nød kun kampen halvt

Mercedes-chefen indrømmer samtidig, at teamet havde blandede følelser under den dramatiske duel i Canada.

På den ene side var det præcis den type racerdueller, Formel 1 handler om.

På den anden side lurede risikoen konstant for, at de to biler kunne ramme hinanden og smide et topresultat væk.

Den afgørende faktor blev afstanden ned til konkurrenterne.

Så længe Mercedes havde luft til resten af feltet, fik Russell og Antonelli lov til at fortsætte kampen.

Budskabet fra Wolff er derfor tydeligt.

Kørerne får frihed til at kæmpe, så længe det ikke skader holdets samlede mål.

Ads by MGDK