Forside Håndbold Skanderborg AGF-træner Nick Rasmussen sender tydelig besked inden Barcelona-møde

Skanderborg AGF-træner Nick Rasmussen sender tydelig besked inden Barcelona-møde

Skanderborg AGF-træner Nick Rasmussen sender tydelig besked inden Barcelona-møde
IMAGO / Fotostand

Skanderborg AGF spiller onsdag aften klubbens første kamp nogensinde i EHF Champions League.

I dag, onsdag den 9. september, træder Skanderborg AGF for første gang nogensinde ind i verdens største klubturnering i håndbold. Kampen mod de forsvarende europamestre fra FC Barcelona starter kl. 20.45 i Palau Blaugrana i Barcelona.

Opgøret indleder det nye Champions League-format, hvor 24 hold er delt i seks grupper à fire, og hvor de to bedste i hver gruppe går videre til hovedrunden. Gruppespillet strækker sig frem til 29. oktober.

Skanderborg møder med mestrene

De danske debutanter er placeret i gruppe E sammen med Barcelona, rumænske Dinamo Bukarest og franske Montpellier. Barcelona står som storfavoritter og kommer til premieren efter sejre i både den catalanske og den iberiske Supercup. I sidstnævnte kamp slog spanierne Sporting Lissabon 39-34.

‘Vi holder fast i vores stil’

Cheftræner Nick Rasmussen har på forhånd meldt ud, at Skanderborg AGF ikke rejser til Catalonien for at spille en afdæmpet version af sig selv. Til Europamester siger han om debuten:

“Vi vil forblive tro mod vores egen spillestil med fuldt engagement i alle aktioner og udnytte vores styrker til at udfordre Barça.”

Rasmussen har tidligere fremhævet, at kampagnen er noget helt nyt for både klubben og en stor del af truppen. Til hbold.dk har han sagt:

“Vi glæder os utroligt meget til at starte vores Champions League-kampagne i Barcelona mod de forsvarende mestre.”

Tre danske hold i årets Champions League

Danmark har tre repræsentanter i den nye Champions League-sæson. Ud over Skanderborg AGF er Aalborg Håndbold placeret i gruppe C sammen med Paris Saint-Germain, kroatiske RK Zagreb og slovenske RK Celje Pivovarna Laško. Aalborg åbner sin sæson allerede onsdag aften kl. 18.45 hjemme mod PSG.

Fynske GOG er i gruppe D og indleder gruppespillet torsdag ude mod Sporting CP.

Kampen mellem Barcelona og Skanderborg AGF har kampstart kl. 20.45 i Palau Blaugrana i Barcelona.

Ads by MGDK