Efter overraskende Alexander Zverev-exit: Du gætter aldrig, hvad han brugte som 'undskyldning'

Af: Emil Martesen

|

16/05/2025 11:05

Tennis
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Du gætter aldrig, hvad han brugte som undskyldning.

Mest læste i dag

Der var gang i både stemmebånd og temperament, da verdens nummer to, Alexander Zverev, røg ud af Italian Open med et 7-6(1), 6-4 nederlag til italieneren Lorenzo Musetti.

Det var ikke just med et smil på læben, at tyskeren forlod Foro Italico for ifølge ham selv havde han ikke bare én modstander, men to: Musetti og de forbandede bolde.

"De bolde er forfærdelige. Man kan ikke slå gennem banen med dem," røg det ud af Zverev midt under kampen, hvor han kogte over foran et veloplagt og højlydt hjemmepublikum.

I løbet af anden sæt fik han nok og smed bandeordene om sig, mens han nærmest råbte sin frustration op til dommeren og publikum.

"Det er umuligt at spille tennis med denne {bande}. Hvis det her er underholdende tennis, så ved jeg ikke, hvad pokker vi laver. Jeg er træt af denne {bande}," lød det i et udbrud, der mildest talt ikke var velegnet til børne-tv.

Men det stopper ikke her.

Efter kampen var Zverev ikke mindre kritisk.

"Boldene var en joke," sagde han tørt til journalisterne og fortsatte:

"Det er et emne, vi har haft de sidste tre, fire år nu. Spillerne taler om det hele tiden... Så kommer vi her, og bolden er helt anderledes."

Den tyske stjerne mente, at boldene var så store og tunge, at det var nærmest umuligt at spille aggressivt - og for en spiller, der lever af at serve hårdt og slå igennem, var det ifølge ham selv noget nær en dødsdom.

Musetti udnyttede fejlfesten

Zverev lavede hele 36 uprovokerede fejl - 14 flere end Musetti - og havde det generelt svært i den livlige romerske atmosfære. Og som prikken over i’et kom der også en lille stikpille mod italieneren: Zverev beskrev ham som en spiller, der 'er meget afhængig af andre modstanderes fejl'.

Men Musetti? Han smiler nok hele vejen til næste runde.