Forside Cykling Jonas Vingegaard med gode nyheder: “Jeg er et godt sted”

Jonas Vingegaard med gode nyheder: “Jeg er et godt sted”

Jonas Vingegaard, Tour De France
Foto: Presse-fotos.dk

Noget nyt venter Vingegaard.

Lige nu læser andre

Jonas Vingegaard fremstår i øjeblikket som en rytter i balance.

Efter sejren i Paris-Nice retter han nu blikket mod næste udfordring, Catalonien Rundt.

Danskeren går ind til løbet med ro og selvtillid – og en klar fornemmelse af, hvor han står.

En anderledes opgave venter

Selvom triumfen i Frankrig stadig sidder i kroppen, venter der en markant anderledes opgave i Spanien.

Paris-Nice var præget af kortere og mere eksplosive stigninger, mens Catalonien Rundt byder på lange, seje bjergpas.

Læs også

Det stiller nye krav til rytterne, ikke mindst i forhold til udholdenhed og disponering.

For Vingegaard bliver det derfor en mulighed for at teste andre sider af sit niveau tidligt på sæsonen.

Stærkt felt øger sværhedsgraden

Konkurrencen bliver samtidig skærpet af et stærkt startfelt.

Remco Evenepoel er blandt de største navne, og også João Almeida ventes klar efter sin sygdomsperiode.

Det betyder, at Vingegaard ikke får meget plads til fejl, hvis han vil gøre sig gældende i klassementet.

Læs også

Niveauet er højt, og flere ryttere har potentiale til at udfordre danskeren i bjergene.

Et løb der passer profilen

Trods den hårde konkurrence er der også gode forudsætninger for Vingegaard. Ruten i Catalonien fremhæves af eksperter som særligt velegnet til hans kvaliteter.

De lange, udmarvende stigninger er netop dér, hvor danskeren traditionelt har været stærkest.

Tre bjergetaper kan blive afgørende, og her kan han få mulighed for at sætte forskellen.

En vigtig del af forberedelserne

Catalonien Rundt er ikke kun et mål i sig selv, men også en vigtig del af forberedelserne frem mod Giro d’Italia senere på foråret.

Læs også

Samtidig er løbet prestigefyldt i sig selv, og en sejr vil have stor betydning.

Balancen mellem resultat og opbygning bliver derfor central for Vingegaard og hans hold.

Det skriver Sport.tv2.dk.

En positiv status

Vingegaard selv lægger ikke skjul på, at udgangspunktet er godt, selvom der stadig er plads til forbedringer.

“I øjeblikket er formen god, men den kan også blive bedre. Jeg er et godt sted i øjeblikket,” siger han.

Læs også

Samtidig peger han på forskellen mellem de to løb og de krav, der følger med.

“Her var det kortere stigninger, hvor i Catalonien er det længere stigninger. Det er nogle anderledes evner, der skal i brug.”

Samlet set efterlader det billedet af en rytter med overskud, realisme og ambitioner for den kommende uge i de spanske bjerge.

Ads by MGDK