Den fyrede Red Bull-chef så fra sofaen holdets historiske første sejr med egen motor.
Christian Horner har brudt sin lange tavshed om fyringen fra Red Bull og lægger ikke skjul på, hvor dybt det stak at misse holdets allerstørste motor-milepæl.
I et interview i forbindelse med lanceringen af sin nye erindringsbog “Drive” fortæller Horner, at han fulgte Max Verstappens sejr ved Malaysias Grand Prix hjemmefra, ikke fra kommandobroen i Red Bull-garagen, hvor han havde siddet i tyve år.
“Ingen kan tage de 124 sejre og 14 mesterskaber fra os. Men jeg følte mig særligt såret og bestjålet over, at jeg ikke fik lov at se den Powertrains-motor vinde,” siger Horner i interviewet med RacingNews365.
Fyret seks måneder før motoren vandt
Red Bull afskedigede Horner den 9. juli 2025 efter 20 år som teamchef, en periode hvor han byggede holdet op fra en lille outsider til det mest dominerende i Formel 1. Franske Laurent Mekies overtog posten.
Red Bulls første egne motor, kaldet DM-01 til ære for afdøde Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz, kørte for første gang i en Red Bull-bil i januar 2026, godt seks måneder efter Horners afgang. Motorprojektet var Horners baby. Han havde grundlagt Red Bull Powertrains tilbage i 2021, da Honda meldte sin afgang, og hentede siden Ford ind som teknisk partner frem mod regelændringerne i 2026.
“Jeg startede motorvirksomheden i 2021, og jeg var ved at få den på banen, da jeg forlod holdet,” siger Horner til RacingNews365. Han tilføjer, at han “lagde hjerte og sjæl i den virksomhed og overbeviste folk om at forlade andre teams for at komme til Red Bull”.
Sejren faldt i Malaysia med Horner som tilskuer
Den 4. oktober 2026 vandt Max Verstappen et regnplaget løb på Sepang foran Mercedes’ Andrea Kimi Antonelli. Det var ifølge Motorsport Week den første sejr nogensinde for en Red Bull-fremstillet motor.
Horner så det hele hjemmefra.
“Jeg følte stor sorg over ikke at se den motor i en bil,” fortæller han.
Han så dog ikke uden følelse til, da Red Bull-folkene fejrede sejren, og mandskabets Powertrains-repræsentant trådte op på podiet for at modtage konstruktørtrofæet.
“Jeg følte mig meget stolt over at se, hvad det betød for alle, og at de sendte Powertrains-repræsentanten op på podiet,” siger Horner.
Opkald fra topchefen efter triumfen
Dagene efter sejren fik Horner et uventet opkald fra Oliver Mintzlaff, Red Bulls administrerende direktør og en af de centrale skikkelser bag beslutningen om at fyre ham tilbage i 2025.
“Jeg har nu et fornuftigt forhold til Oliver Mintzlaff. Han ringede forleden og takkede mig for alt det, jeg havde gjort for motoren,” fortæller Horner til gpfans.com.
Om selve exit-dagen, hvor Red Bulls rådgiver Helmut Marko to dage forinden endda havde været på besøg hos familien Horner uden at røbe noget om det kommende farvel, lyder det:
“Helmut kunne være kontant, og jeg var skuffet over, at han havde været gæst hos min familie to dage før uden nogen antydning af, at det her var på vej.”
Horner afviser samtidig, at Marko stod bag beslutningen. “Nej, det var en Red Bull-beslutning. Efter Dietrich døde, ændrede tingene sig i ledelsen,” siger han.
“Drive” udkommer 22. oktober, UK-tour starter fredag
Horners erindringsbog “Drive” udkommer den 22. oktober 2026 og dækker hele hans 20-årige karriere hos Red Bull. Horner indlæser selv lydbogen.
I forbindelse med udgivelsen tager han på en UK-turné med fem stop mellem 17. og 26. oktober, annoncerede Horner i august. Første aften er fredag 17. oktober. Hver billet inkluderer et eksemplar af bogen og giver adgang til en live Q&A, hvor publikum kan stille spørgsmål.
For Verstappen var sejren hans 72. karrieresejr og hans første sejr i 2026-sæsonen.