Günther Steiner har ét ønske til Haas: Du tror ikke dine egne ører, når du hører hvad det er
Af: Emil Martesen
|
25/04/2025 20:54
Mest læste i dag
At det svinger hurtigt i Formel 1, er lige så sikkert som amen i kirken. Men nogle gange går det også lige lovligt hurtigt - især hos Haas.
Holdet er kendt for at levere både store op- og nedture, og 2025-sæsonen har hidtil ikke været nogen undtagelse.
Under ledelse af Ayao Komatsu kravlede det amerikanske hold sidste år op fra bunden og var tæt på at slå Alpine i kampen om sjettepladsen.
I vinterpausen blev Nico Hülkenberg og Kevin Magnussen udskiftet med Esteban Ocon og unge Oliver Bearman, hvilket var et sats, der vakte blandede følelser hos tidligere teamchef Günther Steiner.
Det skriver mediet f1oversteer.com.
Bearman, der sidste år leverede imponerende præstationer i sine få optrædener for Ferrari og Haas, har allerede nu vist, at han ikke bare er en døgnflue.
Efter fem løb ligger Haas kun fem point efter Williams, og Bearman er hurtigt blevet en favorit blandt fansene - i modsætning til Ocon, der endnu ikke helt har fundet melodien.
Ét ønske fra Steiner
Men det var langt fra nogen flyvende start, da holdet landede i Australien.
Weekenden i Melbourne var, mildt sagt, en katastrofe. Bearman smadrede bilen to gange i træningerne, og et mekanisk uheld i kvalifikationen sendte ham bagerst på gridden sammen med Ocon.
Det blev en trist 13. og 14. plads til sidst – en weekend, Steiner helst så begravet i glemmebogen.
På podcasten Checkered Flag sagde Steiner med sit karakteristiske, direkte sprog:
"Jeg mener, Australien var ikke et godt løb. Kina var et meget godt løb, også omstændighederne hjalp der til sidst. Der er stadig mange mennesker der fra dag ét, og jeg ville bare ønske, at de ikke var, hvor de var i Australien."
Ungdommen overhaler rutinen
Bearman virker mere hjemmevant i Haas’ VF-25, mens Ocon fortsat kæmper med opsætningen og konsistensen.
Ekspert Karun Chandhok mener endda, at Bearman allerede er ved at etablere sig som teamets førstekører.
Steiners ønske er enkelt og meget klart: Haas skal helst undgå at gentage den australske nedtur. Én gang er rigeligt - især når man er Haas.