Mathias Gidsel skovler penge ind efter 'ny' kontrakt: Så meget tjener han hver måned
Af: Emil Martesen
|
04/03/2025 16:54
Mest læste i dag
Hvis man var i tvivl, så behøver man ikke at være det længere: Mathias Gidsel er kongen af dansk håndbold.
Han snor forsvarsspillere om sin lillefinger, smadrer bolde i nettet med en præcision, der ville gøre en schweizisk urmager misundelig, og nu har han også sikret sig en kontrakt, der matcher hans evner.
Den danske stjerne bliver i Füchse Berlin helt frem til 2029, og det betyder både sportslig og økonomisk stabilitet for den hurtige venstrehånd.
Gidsel har været et af de hotteste navne i international håndbold i flere år, og interessen fra andre klubber har været massiv.
Med hans talent kunne han have taget sine hurtige fødder og skarpe finter med til en af de europæiske giganter – og tjent endnu mere.
Det bekræfter Füchse Berlins administrerende direktør, Bob Hanning, der overfor det tyske medie Bild fortæller, at danskeren havde lukrative tilbud på hånden.
"Vi opfyldte virkelig et hvert overkommeligt ønske for ham. Han er ikke idiot – selvfølgelig kunne han have tjent mere i Flensborg, Veszprém eller Paris, men det er netop, hvad der adskiller ham som person", lyder det fra hende.
En solid lønstigning
Men selvom Gidsel kunne have fyldt bankkontoen endnu mere ved at skifte klub, så lider han bestemt ingen nød i Berlin.
Ifølge mediet ligger hans nye månedsløn på 50.000 euro – en pæn sjat, der omregnet til danske kroner svarer til omtrent 375.000 kr. om måneden. Det betyder, at han på et år hiver cirka 4,5 millioner danske kroner hjem.
Med den løn kan han roligt tage et par ekstra hviledage i spaafdelingen, fylde køleskabet med sin yndlingssnacks og købe sig en solid forsikring til sine guldbelagte håndled.
Kærlighed til Berlin frem for en større check
Selvom pengene selvfølgelig spiller en rolle, så er det ikke kun lønsedlen, der vejer tungt for den danske landsholdsprofil.
Gidsel har tidligere fortalt, at han trives i den tyske hovedstad og i klubben, hvor han har fundet en perfekt balance mellem håndbold på topniveau og et godt liv uden for banen.
Så selvom han måske kunne have tjent et par millioner mere ved at skifte klub, så har han valgt det, der giver mest mening for ham – og for fansene i Berlin, der nu kan nyde hans magi på banen i mange år endnu.
Og lad os være ærlige: Med 4,5 millioner om året bliver der stadig råd til både en ekstra runde sushi og en solid pensionsopsparing.